Juuste annetamine kogub üha rohkem populaarsust ja ütlen ausalt, et ma ei osanud üldse arvestadagi, et huvilisi on palju. Nüüdseks ilmselt oled isegi märkanud mõnda mu storyt või postitust kutsega “ootame juukseid annetama”. 😌 Meil ei ole kahjuks Eestis eriti juuksurisalonge, kes koguksid juukseid ja aitaksid juuste annetajatel ilusa soengu lõigata! 2022 sügisel aga otsustasime oma tiimiga, et hakkame tegutsema ja lõime käed MTÜ Sinu Juuksed ja Davines Eestiga, et kutsuda inimesi meie salongi mugavalt juukseid annetama. Oleme jõudnud sellega juba ETV+ kanalil saates “Horisont” ja TV3 saates “Stuudio” käia. Vestlesin MTÜ Sinu Juuksed eestvedaja Kertti Viru ning parukategija Reet Lauriga, et saada vastused küsimustele: Mis nendest lõigatud juustest täpsemalt saab? Kes nendest parukad teeb? Kuidas parukad üldsegi sünnivad? Jne.
MTÜ Sinu Juuksed alustas juuste kogumist 3 aastat tagasi, et aidata neid, kes on meditisiinilistel põhjustel (haiguse tagajärjel), mitte kosmeetilistel põhjustel (juuste hõrenemine), oma juuksed kaotanud. Alopeetsia on seisund, millel on mitmeid erinevaid vorme. Nii mõnelgi puhul võivad juuksed tagasi kasvada, aga samas ka taas välja langeda. On leitud küll mitmeid teraapiaid, mis võivad seisundit leevendada, aga ühte ja toimivat lahendust kahjuks veel olemas ei ole. Juhul, kui juuksed on kaotatud keemiaravi tagajärjel, siis üldjuhul need taastuvad, kuid arvestama peab sellega, et läheb mitmeid kuid aega, sest juuksekasvu faas on pikk.
Kogutud juustest tehakse alopeetsia diagnoosiga inimestele parukaid Eestis ja Uus-Meremaal. Eesti juhtiv parukameister on Anu Voolpriit, kelle kõrvale on tulnud ka noori kolleege. Uus-Meremaal valmistatakse vaakumparukaproteese, mis sobivad liikuvale inimesele ja on tavaparukast keerukamad ja erinevad. Kui sa küsid mitu patsi läheb ühe paruka tegemiseks vaja, siis sellele kindlalt vastust ei saa anda. Inimese juuksed ei ole kogu juuksekasvu ala ulatuses sama struktuuri, pikkuse ja tekstuuriga. Näiteks pea esiosas, tuka piirkonnas ja meelekohtades on juuksed peenemad ja kasvuala hõredam kui pea tagaosas. Kindel on see, et ühest patsist tervet parukat valmis ei saa.
Kahjuks on abivajajate hulk tõusmas. Täpset põhjust ei teata, aga kindlasti on abivajajad muutunud teadlikumaks ning seisundisse ei suhtuta enam kui millessegi, mida tuleks varjata. Kui inimesel on seisund, mille puhul ta parukat ehk juukseproteesi vajab, siis võivad sellega kaasneda ka muud vajadused. Näiteks ei pruugi tal olla kulme ega ka ripsmeid. MTÜ Sinu Juuksed on praegu välja töötamas teenuseid, mis sellise diagnoosiga inimesi elus veel rohkem aidata võiks.
Uurisin kas parukas tuleb oma raha eest osta ja sain teada, et õnneks on paruka ostmiseks võimalik isegi toetust taotleda. Selleks on vaja kirjutada taotlus Sotsiaalkindlustusametile ja võtta ühendust Casabella parukasalongiga. Taotlus nõuab omajagu asjaajamist, aga kompensatsiooni võib saada lausa 50-80% ulatuses. Iga taotlus vaadatakse eraldi läbi. Lisakulutusi, mis on seotud paruka hooldusega, kahjuks ei kompenseerita. Lapsed võivad saada suurema hüvitise, kuna nemad kasvavad ja parukas vajab kiiremini väljavahetamist kui täiskasvanu oma. Ühe paruka kandmise aeg sõltub vanusest, inimese enda aktiivsusest ja paruka hooldamisest. Parukas ei ole nagu müts, et paned pähe ja valmis. Paruka juukseid tuleb pesta ja hooldada ning soengusse seada. Täiskasvanutel kestab parukas u 2-3 aastat, lastel pigem 1-1,5 aastat.
Minu jaoks positiivne üllatus on see, et kuigi abivajate hulk on tõusmas, siis niisamuti tõuseb ka annetajate arv! Sotsiaalmeedia aitab siinkohal väga palju kaasa. Oma salongis lõikame tüdrukutega vahepeal mitmele annetajale ühe päeva jooksul soenguid. Postitame instasse pilte ja videosid, tänu millele hakkab info uuesti liikuma ja niiviisi võtavad meiega ühendust järgmised annetajad. Sotsiaalmeedia postituste peale on tulnud minuni mitmed välismaalased, kes on nt lühikest aega Eestis tööd tegemas. Annetatud juuste seas on peale eestlaste juuste nüüd veel Ameerika ja Hiina juukseid! 😁
Kui paljudel on see siiani ainult mõtteks jäänud, siis usun, et oleme suutnud innustada nii mõnegi lõpuks lõikusele tulema! 😁 Paari kuuga kogusime kokku ligi 1kg juukseid, mis on siis üle 20 patsi. Üllatavalt palju on noori ja lapsi. Inimesed on mõistnud, et abivajajate probleem ei ole lihtsalt soengu puudumises, vaid enesetundes, mis on seotud vaimse tervise ja heaoluga. Laste puhul on lahe see, et kui juba üks laps läheb kooli selle teatega, et annetas juuksed heategevuseks, hakkavad ka klassikaaslased huvi tundma ja räägivad kodus vanematele, kes soovivad samamoodi appi tulla. Praegu olekski hea, kui saaks veel salonge kaasata, et juuste annetusi saaks toimuda üle Eesti. 💡 Psssst! Järgmine kord juuksurisse minnes räägi oma juuksurile sellest mõttest juuste annatajaid vastu võtta ja lingi talle see postitus! 🤍
Paruka valmimisest räägib lähemalt Reet, kes ütleb, et selle tegemine ei ole sugugi ühe nädala töö, vaid võtab ligikaudu 30-90 päeva aega, sõltuvalt siis kliendist ja lõpptulemusest. Kuna Eestist ei ole veel võimalik nii palju juukseid saada, siis tuleb neid mujalt tellida. Tarne tõttu kulub palju aega. Kui juuksed ja tüll on olemas, võib tööga alustada. Keskmiselt kulub ühe paruka meisterdamiseks 80-100 tundi.
Paruka valmistamise protsess algab kliendi konsultatsioonist. Juukseid saab tellida nt Euroopast, Inglismaalt, Iisraelist ja Brasiiliast. Paruka põhja ja tülli materjali Iisraelist. Parukate valmistamise viise on tegelikult erinevaid ja kõik see sõltub lõpptulemuse soovist. Näiteks filmitööstuses tehakse enamjaolt parukad nii, et kogu materjal on tüllist, tänu millele on võimalik nii ajastu kui ka ülespandud soenguid näitlejatele teha. Tülli parukad liimitakse tülli servadest nahale. Reet valmistab stretš parukapõhjale tressid, õmbleb need venivale osale ning knühvib pealae osa vastavalt kas kesklahu või külglahuga. Selliseid parukaid nimetatakse „lace top“ parukateks. Kui klient soovib tukka, siis saab spetsiaalsele nahatooni materjalile lisada pealae osa – selliseid parukaid nimetatakse „skin top“ parukateks. Lisaks on veel „lace front“ ja sellisel juhul on tüll ainult näo äärde lisatud, ülejäänud on stretšmaterjal. Kogu tööprotsess sõltub kliendi soovist. Samuti on oluline kliendi füsioloogilised eripärad näiteks madal või kõrge laup, kukla kuju, kõrvad jms. Stretšparukate eelis filmitööstuse parukatele on see, et neid ei pea liimima, kuid samas on nendesse raskem nt ülespandud soenguid teha.
Parukas tuleb alati kasutada erineva struktuuriga juukseid, et oleks sama loomulik nii nagu tavalise juuksekasvu puhulgi. Loomuliku paruka loovad juuksepiir ja pealael olevad juuksed. Lisaks struktuurile tuleb tähelepanu pöörata ka sellele, kuidas juuksed kasvavad, kust mis turritab jms. Võimalus on osta ka kallid pikad juuksed ja siis hiljem need ühepikkuseks lõigata või siis vastavalt pikkusele mõelda läbi kuidas juuksed kasvavad. Kuna tööprotsess on üsna sundasendis ja monotoone, siis mitme erineva paruka tegemine samaaegselt on isegi kasulik. Nii ei tüdine ära ja saab värske pilguga protsessi analüüsida.
Kui parukas on valmis, tuleb klient seda proovima. Parukas lõigatakse vastavalt kliendi soovile soengusse ja algab värvimine. Parukasse saab teha täpselt samu töötlusi nagu juuksuris va nt airtouch tehnikat, sest kõik juuksed on ühepikkused (airtouchi puhul puhub föön pisikesed karvad välja, mida ei helestata). Paruka hind algab 1800€ (selles on paruka valmistamiseks vajalikud juuksed juba sees). Abivajajatele on juuksed tasuta.
*Reet õppis parukate tegemist 2018 aastal Grimmikoolis. Peale kooli läks Vanemuise teatrisse grimeerija/juuksurina tööle, kus valmistas peamiselt meestele karvlisandeid (vuntse, habemeid ja bakenbarde). Juuksuri taseme omandas Tartu Rakenduslikus Kolledžis ning 2022 läbis Wig Doctor Academy parukate valmistamise kursuse edasijõudnutele.
Millised juuksed sobivad annetamiseks?
Hea uudis on see, et kui me eelmisel sügisel alustasime, anti meile juhtnöörides teada, et annetatud juuste pikkus võiks olla vähemalt 25cm ja pigem värvimata. Mõned veidi värvitud juuksed võtsime vastu, aga nii blondeeritud kui ka lokkis juuste puhul pidime kahjuks “ei” ütlema. Nüüd, alates 2023 aprillist, on lugu hoopis teine, sest annetuseks sobivad isegi 15cm pikkused juuksed!!! Sobivad ka blondeeritud ja lokkis juuksed, mille ainus tingimus on see, et need oleksid heas korras, sest neid on ju hiljem vaja kellelgi kanda! Teistest Eesti linnadest on täiesti okei postiga patse saata. Sellisel juhul pane patsi mõlemasse otsa väike kummike ja jäta see lihtsalt “hobusesabasse” mitte punupatsi (parukameistri lisapalve). Ilmselt oleks parem kui lõikust teostaks juuksur, sest tema oskab lõikuseks jaotused teha nii, et saaks võimalikult palju juukseid kätte, aga samas saaks sulle uue ilusa soengu. 😋
Kas sina tuleksid oma juukseid annetama või oled seda juba teinud?
Rohkem infot vaata www.sinujuuksed.ee.
Meie salongis saad juukseid annetama tulla veel Maria, Olya ning Erica juurde. 🫶🏽
2 vastust
Kui pikk on miinimum juuste pikkus mida annetada saab?
Hei! Hea oleks 20-25cm, aga sobib ka 10-15cm.